Zuckerberg, DACA’yı Destekliyor!

Zuckerberg, DACA’yı destekliyor. Kaldırılmasından memnun değil ve bu oldukça iyi bir şey. Sosyal medyanın lider markasının CEO’sunun böyle bir projeyi desteklemesi oldukça güzel bir davranış.

Bu ayın başlarında 100 teknik CEO’ya DACA uzantısı çağrısında bulunan Mark Zuckerberg, Kongre üzerindeki baskısını korumak için Çarşamba günü Facebook’a gitti. Mark Zuckerberg, kullanıcılarını konu hakkında daha fazla bilgi edinmeye çağırıyor.

DACA(Çocukluk Dönemi İçin Ertelenmiş Eylem), O zamana kadar Başkan Barack Obama tarafından 2012’de başlatılan, yasadışı olarak ABD’ye göç eden çocukların sınırdışı edilmekten korkmadan yasal olarak okumaya yada çalışmaya devam etmesini sağlayan bir program. Eylül ayında, ABD Başkanı Donald Trump, göçle mücadelenin bir parçası olarak programı öldürmeye karar verdi.

Eylül ayında, Trump’ın kararı DACA izinlerinin yeni başvuranlar için artık mevcut olmadığı anlamına geldi. Zaten programa kayıtlı olan insanlar, iki yıllık izinlerinin süresi dolana kadar ABD’de kalabilir ve çalışabilir. İzinleri 5 Mart 2018’e kadar veya öncesinde sona erecek olursa, 5 Ekim’den önce başka iki yıllık izin için yeniden başvurabilirler. DACA izinleri 5 Mart’tan sonra sona erenler için, Kongre daha önce hareket etmedikçe şansın dışına çıkacaktır.

Kongre üyeleri iki partili bir mevzuat oluşturmak için uğraşıyor ancak şimdiye dek başarısız oldu.

Teknoloji liderleri, “hayalperest” olarak da bilinen DACA alıcılarını savunuyorlar ve açık bir mektupta DACA’nın ortadan kalkması “ülke genelindeki işgücü krizi” yaratabilir diye savundu.

Çarşamba günü, 101 milyondan fazla takipçisi olan Zuckerberg, Amerikalıları Kongre’yi harekete geçirmeye ikna etmek için derhal harekete geçmeye çağırıyor. İki saat içinde görevinde 39.000’den fazla tepki aldı.

“Rüyalar topluluğumuza üye ve gelecek için plan yapabilecek yeteneksiz 800.000 çocuk var” dedi. ” DACA’lı öğretmenler, birkaç ay içinde öğretime devam edip etmeyeceklerini bilmiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir