Tesla’nın Otopilot Özelliği Yine Hata Yaptı!

Tesla’nın otopilot özelliği bir kez daha kaza yaptırdı!

Tesla’nın otopilot özelliği aracılığıyla 7 Mayıs 2016’da saat 15:40 civarında ABD’nin Florida eyaletinin Williston bölgesinde bir kaza daha meydana getirdiğini biliyoruz. Fakat 10 Ağustos 2016’da Reuters‘ın aktardığı habere göre Luo Zhen isimli sürücünün aracı olan Tesla yine otopilotta kaza yaptı.

Tesla, yolun kenarındaki park halinde olan aracı görmedi!

Luo Zhen isimli sürücünün otomobili otopilot özelliğini devredeyken otobanda yoluna devam ediyordu. Yolun kenarında park halinde olan aracı görmeyen otopilot özelliği araca çarpmaktan kurtulamadı.

Kaza sonrası her iki aracın da ayna ve kapı kısımlarında hasar meydana geldi!

İşte kaza görüntüleri:

600x338Teslanin-otomatik-pilotu-yine-kaza-yapti

Luo Zhen’in elleri direksiyonda değildi!

Konu hakkında Reuters’a konuşan bir Tesla sözcüsü, kaza esnasında otopilot özelliğinin devrede olduğunu onaylarken Luo’nun ellerinin direksiyonda olmadığını belirtti.

Kaza anında telefonuyla uğraştığını kabul eden Luo, öte yandan otomobilinin kendisine “kendi kendine giden” (Self-driving modu) bir otomobil olarak pazarlandığını belirtti. Ve hukuki olarak da haksız sayılamaz.

Ancak esasında “yarı otonom” olan otopilot özelliği için neredeyse tüm otopilot özelliği içeren otomobil markalarının sürücülerinin ellerini direksiyondan ayırmamaları konusunda defalarca uyardığını ve uyarmaya devam ettiğini de biliyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir