Tesla ve AMD, Özel AI Çiplerinde Birlikte Çalışabilir

Geçen yıl Tesla, dünyanın en iyi çip tasarımcılarından Jim Keller’ı sessizce işe aldı. Apple’ın kendi mobil işlemcilerini yaratmasına ve bir takım önemli AMD çiplerin geliştirilmesine öncülük etmesine yardımcı oldu. Tesla, Elon Musk döneminde herşeyi yapmakla takıntılıydı, bu yüzden muhtemelen özel çipler yola çıktı.

AMD Tesla’ya Yardım Mı Ediyor?

AMD’nin eski çip tasarımcısı olan Keller, Tesla’ya yardım ediyor olabilir. CNBC’de yayınlanan bir rapora göre, Tesla şu anda AMD’nin fikri mülkiyet haklarını kullanan özerk bir sürüş için özel bir çip inşa ediyor. Çip, büyük olasılıkla otomobillerin kendilerini sürmek için gerekli olan derin öğrenme gibi yapay zeka algoritmalarını hızlandırmaya odaklanacak.

Raporda Keller yönetiminde 50’den fazla kişi çip üzerinde çalışıyor. Diğer üst düzey AMD çip mühendisleri Ganesh Venkataramanan, Bill McGee ve Dan Bailey de dahil olmak üzere Tesla’daki Keller’e katıldı.

CNBC raporunda ayrıca, AMD’nin devre dışı bırakıldığını söyledi GlobalFoundries CEO’su Sanjay Jha çip fabasının Çarşamba günü düzenlenen teknoloji konferansında Tesla ile birlikte çalıştığını açıkladı. GlobalFoundries sözcüsü, CEO’nun yanlış bildirildiğini söyledi. GlobalFoundries “müşterileri veya potansiyel müşterileri yorumlamıyor Sanjay, Apple, Google ve Tesla gibi şirketlerin, sundukları ürünleri farklılaştırmak için silikon şirketlerle yakın çalışmaya ilgi gösteren işletmeler türlerine örnek olduğunu basitçe belirtti. Sözcüsü yazılı bir açıklama yaptı. “Tesla herhangi bir otonom sürüş teknolojisi veya ürünü üzerinde bizimle çalışmaya kararlı değil.”

Tesla ile AMD arasındaki herhangi bir ortaklık grafik işlemci şirketi Nvidia ve özerk otomobil hırsları için büyük bir kayıp olacaktı. Nvidia, diğer çip üreticilerine kıyasla AI piyasasında erken bir yol açtı ve geçen yıl Tesla’nın Autopilot 2.0 ilanında bir yer kazandı. Yeni nesil Autopilot’u duyururken, Musk bu kararı AMD’den Nvidia ile “sıkı çağrı” olarak nitelendirdi.

Musk, 2019’a kadar tam özerk sürüşün tesla sürücüleri tarafından kullanılabileceğini söyledi.

Tesla, Nvidia’dan önce Mobileye’yi gelişmiş sürücü yardımı için kullanıyordu. Mobileye, bu yılın başında Intel tarafından 15 milyar dolar kazanılmış olacaktı. Intel aniden otonom sürüş pazarında büyük bir oyuncu oldu. Bu hafta başlarında Google’ın Waymo, özerk araç filosunda Intel donanım kullandığını açıkladı. Waymo’nun özerk Pacificas’ını güçlendirmek için Xeon işlemcileri, görüntü analizi için Arria FPGA cipsleri ve bağlantı ve iletişim için Gigabit Ethernet ve XM modemler bulunuyor.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/aarontilley/2017/09/20/tesla-and-amd-might-be-working-together-on-a-custom-ai-chip/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir