Şifrelerinizi Çalıp, Bitcoin Talep Ediyor!

Hesaplarınızı ve şifrelerinizi ele geçirdiğini iddia eden web sitesi, bilgilerinizi güvende tutmak için 10 dolar değerinde kripto para talep ediyor.

İnternet ortamındaki bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını gösteren “Have I Been Pwned? (HIBP)” adlı internet sitesinin sahtesi ortaya çıktı. Bilgilerinizi açıkça ortaya koyan bu sahte internet sitesi, bilgilerinizi korumaya almak için sizden Bitcoin ve türevlerini talep ediyor.

1.4 milyardan fazla kullanıcı hesabı ve şifresine sahip olduğunu iddia eden site, HIBP ile benzer bir kullanım sunuyor. Site, orijinalinden farklı olarak; sorguladığınız verileri şifrelenmemiş bir şekilde ortaya çıkarıyor. Bu bilgilerin saklanması içinse kripto para birimleriyle “bağış” yapmanızı istiyor.

Gazeteci Daniel Verlaan tarafından keşfedilen sahte internet sitesi, veritabanını yıllar önce ortaya çıkan bir torrent dosyasından almış. Henüz çok fazla trafik almayan bu site, verilerinizi kurtarmak için Bitcoin, Litecoin, veya Ethereum olarak, 10 dolar değerinde kripto para talep ediyor.

Facebook’un Cambridge Analytica skandalında da benzer bir örneği görmüştük. Her zaman dediğimiz gibi; hesap bilgilerinizi hiçbir yerde paylaşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir