Samsung Galaxy S9 1000 FPS Kameraya Sahip Olacak

Samsung Galaxy S9, 1000 FPS Kamera ile Gelecek! 

Samsung saniyede 1.000 kare çekebilen yeni bir kamera geliştiriyor. Koreli teknoloji devinin test aşamasında ilerlediği ve Kasım ayında seri imalatın eşiğinde olduğu söyleniyor. Bu, kameranın Samsung Galaxy S9’da yer alacağı anlamına gelebilir.

Peki, nasıl çalışır ve tam olarak ne anlama gelir? Samsung, “üç katmanlı görüntü algılayıcı” denilen şey üzerinde çalışıyor. Normal bir ortamda, fotoğraf çekme işleminden sorumlu bir kamera sensörüne ve bir mantık kartına (logic board) sahipsiniz. Logic board, sensörden geçen görüntüyü alır, biraz matematik işlemi yapar ve gördüklerini telefonunuza depolanabilecek verilere dönüştürür. Samsung, kameranın 1000 fps’de video yakalaması için bu denklemin içine bir DRAM çipi ekliyor. Burada Sony ile kapışacak.

Sony’den bahsetmişken, yeni üç katmanlı sensörleri ticarileştiren ilk şirket o oldu. Sony Xperia XZ Premium, 720p’de 960 fps’e kadar video yakalayan bir kameraya sahip. Samsung, teknolojiyi taklit etmek istese de, kullandığı teknoloji farklı. Sony’nin ürettiği sistem daha ucuz ve daha kolay üretiliyor ancak Samsung, bu teknolojiyi kullanma konusunda Sony’nin telif ücretlerini ödemekten kaçındı.

Samsung’un yöntemi daha çok maliyetli olsa da, pozitif yönleri de var. Samsung, bir holdingin parçası olduğu için, içeride ihtiyaç duyduğu yongalara rahatlıkla elini uzatabilir. Bu, bekleme sürelerini ve olası yükü azaltacaktır. Ayrıca Samsung, bu sistemin daha iyi performans sunabileceği de bildirildi, ancak henüz bununla ilgili spesifik bir bilgiye sahip değiliz. Samsung için gerçek tehlike üretim hatlarındaki hata oranıdır. Üç katmanlı bir çip ile çalıştığı için eğer bu katmanlardan herhangi biri kötü ise, tüm yonganın atılması gerekiyor. Ve bu pahalıya gelir.

Samsung şu anda amiral gemisi telefonlarının yarısında Sony algılayıcıları kullanıyor. Genel olarak Sony model algılayıcıları olan ABD modellerini, Samsung’un Güney Kore pazarının kendi algılayıcıları ile telefonu aldığını görüyoruz. Samsung Galaxy S9’un, yüksek kare hızında video üretebilen Sony’nin kameralı bir modelini göreceğimizi ve diğer bölgelerin de Samsung’un bunu yapabilecek yeni fotoğraf makinesini gördüğünü göreceğimiz anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir