Otonom otomobiller hayatımıza neler katacak?

Biliyorsunuz ki son zamanlarda otonom otomobiller üretilmeye başlandı. Bu otomobiller kendi başlarına elektrik gücüyle giden otomobiller olarak biliniyor. Peki güvenli mi? Konforlu mu? Eksileri ve artıları nelerdir? Sorularını cevapladık.

Otonom otomobiller nedir?

Sürücüsüz arabalar olarak da bilinen otonom arabalar, çevresini algılamak için sahip olduğu çeşitli sensörler ile insan müdahalesine gerek duymadan özerk bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahip otomobillere verilen genel isimdir.

Güvenlik

Otonom otomobiller pilot olmadan kendi kendine ilerlediği için hata payını düşürüyor ancak insanlarda bir gerginlik yaratıyor. Düşünülenin aksine otonom otomobiller daha güvenli ve konforlu yolculuk sunuyor. Değerlendirecek olursak bir insan kör noktayı göremez ve kaza yapabilir ancak bu otomobiller yazılımlar sayesinde çalıştığı için kör noktaları yoktur. Yani yola küçük bir sincap bile çıksa bunu görür ve gerekiyorsa durabilir. Gelelim yazılımların neler yapabildiklerine. Yazılımlar dediğimiz gibi önüne engel çıkınca fren yapabilir. Şerit değiştirdiğinizde (Kazaya sebep olabilecek bir şekilde) kendisini eski şeritine kendisini sabitleyebilir. 50km/h hız limiti olan yolda 51 ile gitmemenizi sağlayabilir. Sonuca gelecek olursak bu otonom otomobiller güvenli diyebiliriz.

Konfor

Gelelim konfor konusuna. Zaten günümüzün güncel  ticari araçları bile konforlu olduğunu düşünürsek konfor açısından korkmaya gerek yok. Zaten otonom otomobiller, büyük oranda konforlu ve güvenli sürüş üzerine yapılıyor/yapılacak. Sabah işe giderken araç kendisi gittiği için arkanıza yaslanıp kahve içebilir, uyuyabilir hatta Youtube’dan bizi seyrediyor olabilirsiniz. Bu da otomobillerin artık “yürüyen ev” haline döneceğini gösteriyor.

Peki bu otomobiller bize ne kazandırıyor?

Artıları

 • Artık daha güvenli bir yolculuk süreceğiz.
 • Konforlu olmaları sayesinde evimizde gibi hissedeceğiz.
 • Uzmanlara göre trafik kazaları büyük oranda azalacak.
 • Otomobillerin kendi iradeleriyle ve hız kurallarına uyarak hareket edeceklerini varsayarsak, dünya genelinde yakıt/enerji tasarrufu meydana gelecek.
 • Über gibi uygulamalar aracılığıyla siz aracınız kullanmıyorken aracınız kendi kendine taksi hizmeti verebilecek para kazanabileceksiniz.

Eksileri

 • Fiyatları normale göre oldukça fazla.
 • Şuan en yeni otomobillerde bile sıkça karşılaşılan elektronik arızalar bu araçlarda neden olmasın? Eğer olursa maddi/manevi bedeli zor ödenecek kazalara neden olabilir.
 • Herhangi bir kaza sonucu sorumlu kim olacak? Cevabı belli değil fakat araçlar cezaevinde yatmayacağına göre yüksek ihitmalle sorumlusu biz tutulacağız.
 • Araçların iradelerine bağımlı kalacağız ve belkide bu korkulu rüyalarımızdan biri olacak.

Yazımızın sonuna geldik. Sizde düşüncelerinizi aşağıdaki linkten veya yorum atarak bildirebilirsiniz.

Otonom otomobiller hayatımıza neler katacak?” için bir yorum

 • 29 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:00
  Permalink

  Çok güzel bir buluş aslında. Ülkemizin böyle güzel buluşlara yer vermesi bizi canı gönülden heyecanlandırıyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir