Musk, Genişbant Hizmeti İçin Çalışıyor!

Elon Musk’un şirketi SpaceX, dünyanın herhangi bir yerinde binlerce kişiye giden internet erişiminin olacağını umduğu iki prototip uydusu başlatmıştı.

Günlerce gecikmeden sonra, Microsat-2a ve Microsat-2b olarak adlandırılan iki küçük uydusu bulunan bir SpaceX Falcon 9 roketi, Perşembe sabahı Vandenberg Hava Kuvvetleri üssünden kalktı. Mülayim olarak adlandırılmış uydular, CEO Elon Musk’un öngördüğü iddialı bir küresel geniş bant hizmeti için kavramın kanıtı olarak hizmet edebilir.

Geri dönüşümlü roketin ana görevi, daha büyük İspanyol Dünya görüntüleme uydusu Paz’ı başlatmaktı. Bu günlerde SpaceX için oldukça rutin bir teslimat.

Ancak Musk bir kez daha eşi benzeri görülmemiş bir şey inşa etme planlarıyla halkın hayal gücünü arttırdı. Bu durumda, dünyanın herhangi bir yerine karasal kalite genişbantı sağlayabilecek olan, 11.000’den fazla yörüngede bulunan iki uydu uyduları var.

Musk, Twitter’da prototip uyduların varlığını yalnızca kamuoyuna açıkladı.

Lansman, başlangıçta planlanan cumartesi gününden üç kez ertelendi, ilk önce fırlatma sistemlerini kontrol etmek için ekstra zaman sağladı ve ardından Çarşamba günü yüksek rakım rüzgarlarından dolayı yükseltilmiş bir perçinleme yapıldı.

Üç uydunun yörüngesine çıkarmak için kullanılan Falcon 9 kurtarılamadı. Daha önce Ağustos ayında bir görevde uçtu ve bu başlatma için tekrar kullanılmak üzere toplandı. SpaceX, Musk’ın Falcon Heavy’in piyasaya sürülmesinden sonra ilan ettiği yeni devasa tekne üzerinde bu ayın başında çalışmaya çalıştı. Yükseliş esnasında yükü koruyan burun konisi olan kaplamayı yakalamaya çalışıyordu. Gemiden yapılan bir yayın yoktu, bu yüzden daha sonra nasıl gittiğini bilemiyoruz.

Starlink MicroSat’ların çalışıp çalışmadığını ve kavramın bir kanıtı olarak nasıl çalıştığını duymayacağımız belli değil. Küçük uydular, optik lazer bağlantıları ve Dünya üzerindeki yer istasyonları ile birbirleriyle iletişim kurmak üzere tasarlanmıştır. Her şey yolunda giderse SpaceX, ilk tam uydu, takım yıldızı başlatmaya başlamak için FCC’den onay alırsa, yüzlerce ve daha sonra binlerce diğer küçük uydunun, düşük bantlı bir yörüngede genişbant hizmetini başlatmaya başlayabileceğini görebiliyorduk.

Çoğu uydu internet müşterisine halihazırda yüksek derecede durgun yörüngedeki görev yapıyor ancak Starlink’in alt rakım takım yıldızları, kablo veya fiber optik bağlantıya daha çok benzeyen düşük gecikmeli bağlantı sağlamak için uydular kümesini kullanıyor.

Tüm bunlar için büyük olasılıkla daha pek çok roket yola çıktı. Musk, Starlink’in 2020’lerin ortalarında faaliyete geçmesini umduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir