İşte Audi’nin Otonom Sürücülü Oyuncak Arabası!

Audi, otonom sürüşlerin algoritmasını oyuncak arabası üstünde deniyor! 

Audi, hemen hemen her otomobil üreticisi gibi, otomobilleri için daha fazla otomatik sürüş özelliklerini sunmaya devam ediyor. Bir sonraki adım, şirketin, trafikte ve parkta sürüş gibi zorlayıcı koşullarda çalışan makine öğrenme destekli sürücü yardımcı olacaklarını belirtti. 2017’de yeni nesil Audi A8 satışa sunulacak, ancak şu an için Audi bu özellikleri çok daha kompakt bir modelle test ediyor, gerçek aracın 1 / 8’i kadar büyüklükte olan bir model araba üstünde.

 

Bu ufak boyutlu aracı yukarıdaki videoda hareket halindeyken görebilirsiniz. Audi’nin teknisyenleri, derin takviye öğrenimi (her doğru denemeyi “ödül” ile yapan, deneme yanılma şeklinde olan bir makine öğrenme türü) kullanarak 3 x 3 metre aralıklı bir alanda kendiliğinden arama ve park etme olanağı sağladı. Audi, bir blog yazısında “Bir algoritma, başarıyla sonuçlanan eylemleri özerk olarak tanımlıyor ve park stratejisini sürekli iyileştiriyor” diyor. “Sonuçta sistem, zorlu sorunları dahi özerk bir şekilde çözebiliyor.”

Audi, otomobil endüstrisinde otonom sürüş geliştirmek için makine öğrenimini kullanan tek firma değil, ancak en büyüklerinden biridir ve tanıdığı teknoloji daha fazla sürücüyü etkileyecektir. Tıpkı Audi’nin minyatür eğitim arabası gibi, yakında teknoloji bizi “model sürücü” haline getirecektir.

Kaynak: http://www.theverge.com/2016/12/7/13866658/audi-self-driving-deep-learning-model-car

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir