Facebook Haber Akışını Güncelledi!

Facebook yayınlarınız yakında biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Facebook haber akışını güncelledi!

Mark Zuckerberg, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Facebook’un markalardan ve yayıncılardan ziyade ailenin ve arkadaşların mesajlarına öncelik vermesi için haber akışını gözden geçirdiğini söyledi. Bu, 2 milyar kullanıcısının daha az sayıda haber makalesi, viral video ve diğer medya içeriği görmesi anlamına geliyor. Değişiklik, sosyal ağın yıllar içinde, aslında Facebook’un ruhu olan haber akışına yaptığı en büyük değişikliktir. Fikir, daha fazla “anlamlı etkileşim” sahibi olmanızı ve Facebook’ta harcadığınız zamandan çekinmemenizi sağlamaya çalışmaktır.

Zuckerberg, Facebook’un sayfasında “Hizmetlerin sadece eğlenceli değil, aynı zamanda insanların refahı için iyi olduğundan emin olmamız için bir sorumluluk hissediyoruz” dedi. “Ürün ekiplerimize, daha anlamlı sosyal etkileşimlere katkıda bulunmak için alakalı içerikler bulmanıza yardımcı olmaktan vazgeçtiğim hedefi değiştiriyorum.” Facebook, ölçeği ve etkisi ile çakıştığında yoğun bir inceleme altına alındı. Yüce algoritmalarının insanların çevrimiçi gördüklerine karar verme gücü vardır ve bu düşünce dünyayı nasıl gördükleri üzerinde etkili olabilir. Şirket, Twitter ve Google’ın yanı sıra, platformunun 2016 seçimlerinde oynadığı rolden milletvekilleriyle sıcak bir şekilde karşılandı. Rus troller, sonuçları etkiliyor ve Amerikalılar arasında anlaşmazlık çıkarmaya çalışmak için hizmeti kötüye kullandı.

Zuckerberg, bu ayın başlarında yaptığı yıllık zorlukların, Facebook’a yayılan nefret ve istismar gibi bazı sorunların “düzeltilmesi” olduğunu söyledi. Gelecekteki değişikliği, “Facebook’ta harcanan zamanın harcanması için zaman kazandırılmasını sağlamak” hedeflerinden biri olduğunu söyleyerek geldi. ‘Doğru şeyi yaparsak …’ Perşembe günü ayrıca, kısa vadede, şirketin işinin değişikliğin bir sonucu olarak bir darbe alabileceğini de kabul etti. Yayıncılar, işletmeler ve diğer markalar, Facebook’un dağıtım için yeni yemine güveniyor. “Bu değişiklikleri yaparak, insanların Facebook’ta harcadığı zamanı bekliyorum ve bazı katılım önlemleri düşecek” diye yazdı.

“Fakat Facebook’ta harcadığınız zamanın daha değerli olacağını da düşünüyorum.” İş dünyasındaki olası zorlukların bu şekilde kabul edilmesi yatırımcıları sarsar. Cuma sabahı, Facebook’un hisseleri yüzde 4’ün altındaydı. Cuma günü yatırımcılara verilen bir notta Evercore ISI, güven verici bir bakış açısı sundu. Evercore analistleri şunları yazdı: “Facebook, daha yüksek kalitede bir kullanıcı deneyimi elde etmek için ticaret anlaşması imzaladı. Sonuç olarak, ilan edilen değişikliği, Facebook’un güçlü bir konumdan stratejik kararlar aldığı bir zamanda gelen uzun vadeli olumlu bir olasılık olarak görüyoruz.” Açıkçası, Facebook bunun bozulmasına rağmen önemli bir gelişme olduğunu düşündü.

Zuckerberg, “Doğru şeyi yaparsak, Toplumumuz ve bizim işimiz için uzun vadede de iyi olacağına inanıyorum” diye yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir