Evrende Yeni Gezegen: Ross 128b

Yaşama elverişli olabilir!

Bilim adamlarının Şili’de yapmış oldukları gözlem sonucunda dünyadan 11 ışık yılı uzakta olan bu gezegende yaşam ihtimalleri var! Ross 128b adlı ılıman iklime sahip gezegen, ‘Kırmızı cüce’ denilen yıldızlardan birinin çevresinde dönüyor.

Dünya büyüklüğünde!

Ross 128b, 4.25 ışık yılı uzaklıktaki Proxima b’den sonra bize en yakın Dünya büyüklüğündeki gezegen. Ancak bu gezegenin yörüngesinde döndüğü yıldızın 7 milyar yaşında ve Proxima b’ninkine göre daha sakin olduğu belirtiliyor. Bu da gezegenin yaşama elverişli olma ihtimalini artırıyor.

Henüz kesinleşmiş değil!

Bilim adamları, Ross 128b’nin bozulmamış bir atmosfere ve sıvı suya ev sahipliği yapma olasılığının bulunduğunu düşünüyor ancak yine de kesin bir şey söyleyebilmek için çok daha fazla veriye ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar.

Yeni bir gezegenin bulunması bizler için daha güzel oldu. Dünya’nın son zamanlarda geçirdiği tepkimelerden dolayı yaşanmaz hale gelmesi bizler için büyük bir tehlikeydi. Ross 128b’de yaşamın olmasını diliyor ve yazımızı bitiriyoruz.

Haber kaynağı: Evrensel Haber

 

Yaşam için gerekli koşullar sağlanmış olsa, başka bir gezegende yaşamak ister miydiniz? Sorunun cevabını yorum olarak atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir