Çin’den Dev Gibi Proje

Çinn, ABD’ye 14 dakikada ulaştırabilecek hipersonik hava araçlarını denemek üzere dünyanın en büyük rüzgar tünelini inşa ediliyor.

Uçuşların hızı saniyede 12 kilometre olacak!

South China Morning Post’un haberine göre, 2020 yılına kadar bitirilerek kullanıma açılması planlanan tünelde, hızı saniyede 12 kilometreye ulaşan uçuşlar test edilebilecek. Tünelde, kanat açıklığı 3 metreyi bulan büyük hava araçları için de bir deney odası olacak.

Salisede 1 milyar vattan fazla enerji açığa çıkacak!

Zhao, araştırmacıların aşırı yüksek hızlarda hava akımı oluşturmak için oksijen, hidrojen ve nitrojen gazları karışımını içeren birkaç tüpü patlatacağını, bu patlamaların salisede bir milyar vattan fazla enerji açığa çıkaracağını anlattı.

Metal borularla rüzgar tünelindeki deney odasına sevk edilen şok dalgalarının prototip aracı saracağını ifade eden Zhao, aracın sıcaklığının 7727°C çıkacağını dile getirdi.

Zhao, güneş yüzeyinden 2200°C daha yüksek olan bu sıcaklığın dağıtılması için hipersonik aracın özel materyallerle kaplı olması gerektiğini, aksi takdirde uzun bir uçuş sırasında rotasından çıkabileceğini ya da parçalara ayrılabileceğini vurguladı.

Bu tünelde, ABD’ye 14 dakikada ulaşabilecek hipersonik hava araçlarının deneneceği belirtildi.

Nükleer silahlar ve balistik füzelerin taşınmasında da kullanılabilecek hipersonik hava araçlarının ilk örneklerini test eden ülkeler arasında Rusya, Hindistan ve Avustralya da bulunuyor.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir