AMD, Radeon Pro Duo’ya 2 tane Polaris GPU koydu!

AMD, Radeon 570 ve 580 ile oyuncular için en yeni ekran kartlarını sergilerken, grafiksel olarak yoğun alanlarda çalışan profesyonellere doğrudan yeni bir GPU’yu da hedefliyor.

Nvidia Quadro’ya rakip!

AMD, en zorlu üst düzey oyunlardan bile çok daha fazla güce ihtiyaç duyan kullanıcıları hedefleyen yeni Polaris mimarili Radeon Pro Duo’yu ortaya koydu. Önceki Pro Duo’da olduğu gibi bu yeni modelde de, içinde birbiriyle uyumlu çalışan iki GPU çipi var. Ayrıca, 32 GB GDDR5 video belleği ve 72 hesaplama birimi ile, 11.45 TFLOP (saniyede kayan nokta işlemleri) üretiyor. Bu, sanal gerçeklik içeriğinde çalışan sanatçılar veya aynı bilgisayardan birden fazla 4K monitör çalıştırmak isteyen insanlara yardımcı olmalı. Pro Duo ayrıca Nvidia’nın Quadro GPU serisi ile rekabet edecek.

Radeon Pro Duo, çoklu görevde de iddiali!

AMD profesyonel grafik genel müdürü Ogi Brkic, “Günümüzün profesyonel iş akışları karmaşıklığı artırmaya ve sıklıkla yaratıcıların çalışmalarını ilerletmek için geniş bir uygulama yelpazesi arasında geçiş yapmalarını ve bilgisayar kaynaklarının başka bir uygulamaya odaklandığı bir uygulamada işlemleri duraklatıyor.” ifadesini kullandı ve “Radeon Pro Duo’yu bu kısıtlamaları ortadan kaldırmak için tasarladık; profesyonelleri ödün vermeden çok görev sunmaya, nerede ve ne pahasına olursa olsun, ihtiyaç duyulan GPU kaynaklarını kullanmaya hazır halde olacaktır. Bu olay, Radeon Pro için sözümüzün devamı niteliğindedir: profesyonellerin kendi araçlarını nasıl uygulayacakları konusunda daha fazla seçenek sunarak üstün çoklu görev, hızlandırılmış uygulamalar ve VR gibi gelişmiş iş yükleri için güçlü çözümler sağlar.” dedi.

4 tane 4K ekran destekliyor!

Yeni Pro Duo’nun özelliklerine bir örnek olarak, AMD, aynı anda 60Hz’de çalışan 4 adet 4K monitörü çalıştırabilir. Veya 60Hz’de tek bir 8K ekranı da kullanabilirsiniz.

Ama sadece çok sayıda piksel oluşturma konusunda değil. Bu ekran kartı, iki tane GPU çipi nedeniyle daha iyi çoklu görev yapabilir. Mesela, Pro Duo’nun yarısı Photoshop çalıştırmak için diğer yarısı bir programda sahne oluşturmak için kullanılıyor olabilir.

AMD, bu kart için 1000$ seviyesinde bir fiyat belirledi. Ancak geçen seneki versiyona göre performansının yüksek oranda düşük olması ve rakiplerine göre fiyat/performans kıyaslamasında daha aşağıda olması sebebiyle çok fazla piyasaya tutunamayacağını öngörüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir